Blog o serialach i filmach anime – pozytywne, smutne, śmieszne

18 16 maja 2018

Recenzja – Akuma no Riddle

Recenzja – Akuma no Riddle
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Próbowaliście kiedykolwiek sprzeciwić się reszcie świata i działać na własną rękę w obronie czegoś, na czym wam zależy? Myślę, że nawet jeśli nie, prędzej czy później i tak dojdzie do takiej sytuacji. Niektórym sukces będzie przychodził trudniej, niektórym łatwiej. Jeżeli jednak mielibyśmy przedstawić sytuację protagonistki tego anime, tak na prawdę czasochłonne byłoby określić, czy przychodzi jej to z łatwością, czy też nie.

Wszystko zaczyna się w pierwszy dzień szkolny, w którym nasza główna bohaterka – Azuma Tokaku, staje przed Akademią Myōjō, by uczęszczać do najbardziej wyróżniającej się klasy ze wszystkich. I nie, nie chodzi tu o specjalne wyniki w nauce. „Czarna Klasa”, bo tak ją nazwano, to tylko przykrywka dla specjalnego celu przeznaczonej tej małej, aczkolwiek tajemniczej grupce uczniów, które do niej uczęszczają.

W momencie wejścia do klasy Azuma poznaje niewielką część swoich „koleżanek z klasy”, jednak najbardziej rzucającą się w oczy postacią była Haru, która swoją niewinnością i prostotą bardzo wyróżniała się z tłumu. Dlaczego? Pewnie dlatego, że klasa ta była po brzegi wypełniona zabójczyniami, które były gotowe wyeliminować wyznaczony cel za wszelką cenę, gdy w grę wchodzi coś, czego pragną.

Niedługo potem dowiaduje się, że niejaka Haru będzie mieszkała z naszą bohaterką podczas roku szkolnego w jednym pokoju. Tokaku zaczyna spędzać z nią coraz więcej czasu, jednak przy pierwszym spotkaniu klasowym zostaje ujawniony cel do unicestwienia, którym okazuje się być jej nowo-zdobyta koleżanka, a nagrodą za sukces jest jedno dowolne życzenie do spełnienia. Azuma zauważając powagę sytuacji postanawia zmodyfikować zasady i jako jedyna ze wszystkich uczennic postanawia zostać „ochroniarzem” dziewczyny. Od teraz obie muszą mieć oczy szeroko otwarte, by nie popełnić żadnego błędu i bezpiecznie ukończyć „Czarną Klasę” pokonując resztę napastniczek.

Akuma no Riddle po przetłumaczeniu na polski oznacza „Zagadkowa Historia Diabła”, co w większości oglądający omijają, jednak tytuł odgrywa tutaj bardzo ważną rolę. Dopiero po zakończeniu całego anime możemy powiedzieć „Tego można było się spodziewać po Akuma no Riddle”, gdyż faktycznie jest ono zagadkowe. Zakończenie jest bardzo zaskakujące, jednak nie wszystkich może zadowolić, a wręcz przeciwnie – może oburzyć, lecz i to nie opuszcza poziomu całokształtu. Fabuła jest genialnie dopracowana, z początku możemy się spotkać z wplataniem drobnych żarcików dla rozluźnienia, jednak z odcinka na odcinek jest coraz poważniej, jest to jednak tak zrobione, że to tylko bardziej przyciąga nasze zainteresowanie i wciąga nas w odbywającą się historię.

Wszystkie postacie są unikalne. Od Tokaku, aż po wychowawcę klasy. Każdy z nich ma w sobie coś specjalnego. Jednak trzeba przyznać, że największą uwagę przywiązano do wyrobienia charakteru i wyglądu uczennic, co niewątpliwie było dobrym wyborem, gdyż dzięki temu mieliśmy większe możliwości do znalezienia swojej ulubienicy. Zdecydowanie mocną stroną postaci było to, że nie było przysłowiowego „czarnego charakteru”, gdyż nawet najwredniejsza z pozoru dziewczyna mogła mieć głębszy cel w swoich czynach, niż tylko mordowanie. Oczywiście były też takie, które zabijały dla przyjemności, te też były nieźle odwzorowane.

Jeśli mowa o oprawie audio-wizualnej, to była wyjątkowa. Muzyka była genialnie wplątana w akcję, nie mówiąc już o samym openingu i odmiennych endingach, które również miały swoje charakterystyczne cechy w zależności od tego, co się działo w danym odcinku. Kreską, którą narysowano to anime było jak wisienka na torcie. Idealnie odgrywała rolę we wprowadzaniu w klimat, a sama potrafiła się wpasować w każdą osobowość, czy to słodką, czy to oziębłą.

Ogólnie rzecz biorąc Akuma no Riddle to jedno z najlepszych anime, które można było obejrzeć z tych najnowszych i niewątpliwie podnosi poprzeczkę w nadchodzącym sezonie. Bez skrupułów mogę ocenić je 10/10.

About 

Related Articles