Nastoletnia Maria Stuart, Maria Stuart seria, seria historyczny Nastoletnia Maria Stuart

Nastoletnia Maria Stuart, czyli nauka podejmowania decyzji

Nastoletnia Maria Stuart zachwyciła mnie. Nie widziałam jeszcze tak mądrej postaci historycznej. Każdy miał coś za uszami, popełniał błędy, krzywdził niewinnych. Jednak nie ona. To przykład bohaterki, której nie lubię, bo wydaje się zbyt idealna, ale wyjątkowo tym razem nie gra mi na nerwach, a wręcz przeciwnie – zainspirowała mnie.

 

Oglądam seriale historyczne nałogowo. Muszę przyznać, że prawdziwe historie robią na mnie ogromne wrażenie. Sprawdza się powiedzenie, że najlepsze opowieści pisze samo życie. W dodatku dzięki nim poszerzamy naszą wiedzę na temat świata i życia ludzi w dawnych czasach. Widzę tu same plusy i żaden serial, który powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, nigdy mnie nie zawiódł.

Nastoletnia Maria Stuart – fabuła

W serialu zostały opowiedziane wczesne lata życia Marii Stuart. Jej pierwsze miłości, walka o władzę w innym państwie, trudne wybory, życiowe dylematy. Poznajemy dziewczynę w momencie, kiedy musi wyjechać do Francji, aby tam poślubić księcia. Wszystko wygląda pięknie, ale okazuje się, że wybranek nie przepada za nią, traktuje ich związek jako polityczną transakcję. Sprawę dodatkowo komplikuje Nostradamus, który przewiduje śmierć Franciszka. Katarzyna Medycejska, ówczesna królowa, chce za wszelką cenę uratować syna, dlatego robi wszystko, aby do ślubu nie doszło. Wie bowiem, że do śmierci księcia ma się przyczynić jej przyszła synowa.

Co dzieje się dalej? Sprawy zaczynają się coraz bardziej komplikować. Serial Nastoletnia Maria Stuart pokazuje, że nie ma drogi na skróty i cudownego zakończenia. Jeżeli jedna sprawa wyjaśnia się, wtedy pojawia się nowy problem. A jednak mimo tylu trudności, młoda Maria Stuart radzi sobie świetnie. Dlatego może tak bardzo ją polubiłam. Nie poddaje się, to prawdziwa, waleczna kobieta.

Serialowa inspiracja – nauka podejmowania decyzji

Zainspirowała mnie ona do zastanowienia się nad tym, jak należy podejść do podejmowania różnych decyzji. Musicie wiedzieć, że zawsze miałam z tym problem. Przez wiele lat stosowałam jedną metodę – robiłam tabelę, w której wypisywałam wszystkie za i przeciw. Z czasem przestało mi to wystarczać. Później pomyślałam, że najlepiej jest przeczekać w momencie, kiedy musimy podjąć trudną decyzję. Sprawdziło się na krótko. Czasem przecież potrzebujemy szybko zadziałać. Wypracowałam więc sobie całkiem nowy sposób.

Należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jeżeli za każdym razem mówimy „NIE”, wtedy decyzja powinna być pozytywna. Oto moje pytania:

1)Czy tą decyzją nikomu nie wyrządzę krzywdy?
2) Czy do podjęcia tej decyzji zostałam zmuszona przez kogoś innego?
3) Czy stanę się lepszym człowiekiem, jeżeli podejmę tę decyzję?
4) Czy tą decyzją nie wyrządzam krzywdy najbliższym?
5) Czy moja decyzja nie jest ucieczką przed jakimś problemem?
Czy z mojej decyzji nie wyniknie nic złego?

Być może Maria Stuart nie robiła tego tak, jak ja, ale w jej decyzjach zauważyłam dużo rozwagi. Przede wszystkim zawsze zastanawiała się, czy nie robi komuś krzywdy. Nie stawiała swoich zachcianek na pierwszym miejscu, chociaż była królową, mogła mieć wszystko i nikomu nie musiała się tłumaczyć.

Serial jest naprawdę wspaniały i godny polecenia. Zachęcam do obejrzenia wszystkich, którzy lubią historyczne klimaty. Z pewnością spodoba się fanom Dynastii Tudorów. Ja wypełniłam lukę po Henryku VIII.

Plusy:

– Genialna fabuła oparta na faktach
– Świetne postacie – Nie tylko Maria Stuart była wspaniałą bohaterką, warto również zwrócić uwagę na Katarzynę Medycejską. Swoją drogą świetnie zagrała ją Megan Follows – odtwórczyni roli Ani z Zielonego Wzgórza
– Przystojni mężczyźni – ojj…to moja słabość! 😉
– Te widoki, te kostiumy! Rozpływam się

Minusy:

– Muzyka niezbyt dobrze oddaje klimat epoki, jest zbyt współczesna

 

Jeżeli jeszcze nie widzieliście tego serial, w takim razie polecam. Świetnie nadaje się na długie, jesienne wieczory. Nie pożałujecie.

Kto z Was oglądał już serial Nastoletnia Maria Stuart? Podzielcie się wrażeniami!

 

Ocena końcowa: 6/6

 

Zapisz

Zapisz

Powiązane wpisy

Here you can find the related articles with the post you have recently read.